Jest to metoda bezpieczna, mało inwazyjna i sprawdzona klinicznie, co powoduje, że szybko stała się wiodącym, nowatorskim sposobem odmładzania skóry w Ameryce Północnej i Południowej oraz Europie. Metoda polega na wprowadzeniu kontrolowanej ilości dwutlenku węgla (CO2), w zależności od wskazań: śródskórnie, podskórnie lub do tkanki tłuszczowej. Ze względu na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa leczenie to może być prowadzone niezależnie od pory roku, nasłonecznienia i temperatury otoczenia.
Wskazania do leczenia
- wiotka, mało napięta skóra
- cienie wokół oczu
- cellulit
- nadmiar tkanki tłuszczowej
- rozstępy i blizny
- zaburzenia krążenia obwodowego, wspomagająco w niewydolności żylnej
- objaw Reynoulda
- wspomagająco w łuszczycy
- trudno gojące się rany
Jak działa karboksyterapia
U ludzi wieku lat 30-tu poziom tlenu w skórze spada o około 25%, w wieku lat 40-tu już o 50%. Proces ten nasila się u osób, które są mało aktywne fizycznie, często się odchudzają i doprowadzają do efektu jo-jo czy palą tytoń. Wynikiem tego są zaburzenia krążenia w tkance podskórnej i wiążące się z nimi zmniejszenie ilość tlenu dostępnego w tej tkance, co w połączeniu ze stresem środowiskowym hamuje zdolność komórek do regeneracji. Jeżeli do skóry i tkanki podskórnej nie jest dostarczana właściwa ilość tlenu, nasilają się procesy starzenia. Skóra staje się podatna na podrażnienia, trądzik, pojawiają się plamy starcze i przebarwienia . Gdy podamy podskórnie lub śródskórnie dwutlenek węgla, organizm interpretuje ten fakt jako niedotlenienie i reaguje zwiększonym przepływem krwi w leczonym miejscu. Powtarzając zabiegi w sesji sprawiamy, że tworzą się nowe, drobne naczynia krwionośne co zapewnia wzrost ilości tlenu i czynników odżywczych w miejscu poddanym terapii. Poprawa krążenia i odżywienia tkanki powoduje, że komórki lepiej się regenerują. Następuje stymulowana produkcja kolagenu oraz poprawia się retencja wody, a co za tym idzie, zmniejszają się obrzęki.
Efektem tych procesów jest wzmocnienie napięcia skóry i zwiększenie jej grubości. Pacjent obserwuje, w zależności od leczonego obszaru, zmniejszenie ilości drobnych zmarszczek , podwyższenie napięcia skóry opadającego podbródka czy szyi, mniej widoczne rozstępy i blizny. Jeżeli chcemy osiągnąć zmniejszenie cellulitu i objętości lokalnej tkanki tłuszczowej, konieczne jest użycie nieco większej ilości CO2. Jest on wprowadzany do tkanki tłuszczowej, co powoduje rozbicie komórek tłuszczowych, stymuluje poprawę krążenia miejscowego, zwiększa drenaż limfatyczny, a tym samym prowadzi do wydalenia nagromadzonych toksyn i poprawia wygląd pomarańczowej skórki.
Czy można łączyć karboksyterapię z innymi metodami leczenia
Odpowiedź jest prosta, tak.
Karboksyterapię łączy się z innymi metodami leczenia cellulitu czy lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej, co może mieć istotne znaczenie dla osiągnięcia oczekiwanego rezultatu, bowiem wszyscy wiemy, jak trudne są to problemy. Łączenie z mezoterapią, leczeniem falami akustycznymi (LIPO SHOCK), dietą i aktywnością fizyczną pomoże osiągnąć w ciągu 2-6 miesięcy znaczną poprawę miejscowego krążenia, przebudowę kolagenu, a w rezultacie poprawę estetyki wyglądu.
Karboksyterapię można łączyc z mezoterapią, peelingami, IPL i laseroterapią w leczeniu wiotkości skóry, blizn i rozstępów. Karboksyterapię można łączyć z mezoterapią osoczem bogatokomórkowym, peptydami w celu stymulacji wzrostu włosów u osób, które mają problem z łysieniem. Karboksyterapia może być stosowana pomocniczo do leczenia farmakologicznego, w leczeniu łuszczycy i zaburzeń krążenia obwodowego, a także w leczeniu ran.
Jak przebiega zabieg i czego można się spodziewać po zabiegu
W czasie zabiegu można się spodziewać małego dyskomfortu związanego z ukłuciem, wprowadzaniem gazu pod skórę. Skóra i tkanka podskórna ulegają rozwarstwieniu, więc można to odczuwać jako pieczenie lub niewielki ból. Leczony obszar może być nieco zaczerwieniony, tuż po zabiegu można wyczuwać trzaski pod skórą(obecność gazu), mogą pojawić się małe zasinienia związane z ukłuciami. Dwutlenek węgla jest 20 krotnie bardziej rozpuszczalny w porównaniu z tlenem , co powoduje, że wprowadzony do tkanek gaz już po 5 minutach jest wchłaniany i wydalany z wydychanym powietrzem przez płuca. Nie istnieje więc ryzyko zatorów.
W dniu zabiegu w miejsce leczone nie należy wcierać żadnych kremów, ani korzystać z pływalni. Pacjent natychmiast po leczeniu może powrócić do normalnej aktywności. Zwykle planujemy od kilku (5-8) do kilkunastu (12-18) zabiegów.
Przeciwskazania
- ciężka niewydolność płuc
- ciężka niewydolność serca
- ciężka niewydolność nerek
- terapia inhibitorami anhydrozy węglanowej